Miért lép fel az agresszió?
Senki nem tudja pontosan, miért válnak az Alzheimer-kórban szenvedő betegek agresszívvá. Lehetséges, hogy az agresszió magának az Alzheimer-kórnak egy tünete, ám az is lehet, hogy a beteg közvetlen környezetének reakcióira, viselkedésére adott válaszreakció.
Kiváltó tényező:
Az agresszió minden előzetes figyelmeztető jel nélkül is fellángolhat, bármiféle nyilvánvaló ok nélkül. Ugyanakkor vannak bizonyos kiváltó okok, melyekre jobb odafigyelni. Ezek ismeretében könnyebb a beteg frusztrációs szintjét alacsonyan tartani, így a kitörések számát, illetve erősségét csökkenteni. Az Alzheimer-agresszió leggyakoribb kiváltó tényezői a következők:
- Diszkomfort-érzet, melyet okozhat az alváshiány, fájdalom, illetve jelentkezhet gyógyszer mellékhatásaként is.
- Környezeti hatások, mint például zaj, túlságos sürgés-forgás, rendetlenség a beteg körül.
- Zavar, melyet az egyszerre feltett túl sok kérdés vagy utasítás miatt érez a beteg, illetve az a (vélt vagy valós) érzés vált ki, hogy a környezete terhére van.
Hogyan csökkenthető az agresszió?
Ha ismeri az agressziót kiváltó tényezőket, lépéseket tehet annak megakadályozására. Próbálja meg a következőket:
- Előzze meg a helyzetet! Kerüljék azokat a szituációkat, melyben a beteg kényelmetlenül érezheti magát, amelyek túl stimulálóak, vagy zavaróak a számára.
- Ne tegyen fel túl sok kérdést egyszerre a betegnek, ne adjon a számára bonyolult utasításokat, és ne beszéljen vele negatív hangnemben. Így kevésbé valószínű, hogy megzavarja, vagy provokálja a gondozott személyt!
- Próbáljon meg ideális környezetet biztosítani az Alzheimer-kórban szenvedő számára! Csökkentse a beteg környezetében a zajokat, rendetlenséget vagy a túlzott jövés-menést.
- Ne mondjon ellent a betegnek! Ne feledje, az Alzheimer-kórban szenvedő beteg egy teljesen másik világban él! Ahelyett, hogy megváltoztatná a világról alkotott elképzelését, csak üljön le mellé, és hallgassa meg, próbálja megismerni az ő világát.
- Koncentráljon a múltra! Az Alzheimer-kór a rövid távú memóriát érinti, így gyakran sokkal könnyebb és egyszerűbb a beteggel a régmúlt dolgokról beszélgetni, mint arról, hogy mit látott a TV-ben előző este.
- Használjon emlékeztető cédulákat! A betegség előrehaladtával még a leghétköznapibb feladatok (pl. fogmosás, öltözködés) elvégzésére, vagy azok mikéntjére is nehéz a betegnek emlékeznie. A lakás kulcsfontosságú pontjain elhelyezett emlékeztető cédulák segíthetnek megelőzni a betegnek feledékenysége miatti frusztrációját.
Az ápoló érzelmei és az Alzheimer-agresszió:
Az Alzheimer-beteg gondozása nem könnyű. Az éjjel-nappali ellátás biztosítása nem csak fizikai, de jelentős érzelmi terhet is jelent. Mindehhez még hozzájárul az a szomorúság és csalódottság érzése, melyet szerettünk szemünk láttára történő leépülése, elvesztése okoz. Nem meglepő ezután, ha elszigeteltnek, depressziósnak érzi magát. Előfordulhat, hogy mindez a beteggel szembeni visszaélésszerű magatartáshoz vezet.
Amennyiben Ön Alzheimer-kóros beteget ápol, tegyen meg mindkettőjüknek egy szívességet: kérjen segítséget, ha a depresszió, szorongás, kimerültség, ingerlékenység jeleit tapasztalja magán! Higgye el, ha odafigyel önmagára, az nagyban segíti abban, hogy jobban gondját tudja viselni másoknak!